“اخبار”

 پژوهشگاه دانش‌های بنیادی - 1402/10/5

برندهٔ دوازدهمین جایزه علیمحمدی در فیزیک

مربوط به رساله‌های دکتری که طی سال‌های ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۱ دفاع را گذرانده‌اند

 
 پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با همکاری انجمن فيزيک ايران از سال ۱۳۹۰ به رساله‌های برتر دکتری فيزيک که در داخل کشور تهيه شده باشند جايزه‌ای به نام «جايزۀ عليمحمدی» اعطا می‌کند. اين جايزه به پاس خدمات علمي و دانشگاهی شهيد دکتر مسعود عليمحمدی، استاد فقید دانشگاه تهران و اولین دانش‌آموختۀ دکتری فيزيکِ داخل کشور، از جمله نقش مؤثرش در زيرساخت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و تلاش‌های وی برای برپایی تحصيلات تکميلی در ایران، به نام او نامگذاری شده است.

برگزیدهٔ دوازدهمین جایزه: وحید تقی‌لو از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان؛
عنوان پایان‌نامه: تقارن و بارهای پایسته در گرانش؛
اساتید راهنما: دکتر محمد مهدی شیخ جباری و دکتر محمد حسن وحیدی‌نیا


تعداد شرکت‌کنندگان این دوره از جایزه ۱۲ نفر از فارغ‌التحصیلان دورهٔ دکتری رشته فیزک بودند که از بین آنها هیات داوران، رسالهٔ دکتری جناب آقای وحید تقی‌لو، نامزدشده از شاخهٔ فیزیک انرژی‌های بالا را شایستهٔ دریافت جایزه شهید علیمحمدی دانست.

پایان‌نامهٔ آقای دکتر تقی‌لو تحت نظر آقای دکتر محمدحسن وحیدی‌نیا در مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان و آقای دکتر محمدمهدی شیخ‌جباری در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی انجام شده است.

موضوع رساله ایشان، مطالعهٔ برخی جنبه‌های (نیمه)کلاسیکی گرانش در فضا‌زمان‌های شامل مرز است.

مطالعه کمیت‌های پایسته گرانشی در این گونه فضا‌زمان‌ها ابزار پایه برای درک سازوکار دینامیک حاکم بر فضای فاز و یافتن خصوصیات جهان‌شمول در فضا‌زمان‌هایی با رفتار مجانبی یکسان ‌است. از جمله این خصوصیات می‌توان به ترمودینامیک حاکم بر سیاه‌چاله‌ها اشاره کرد. افق سیاه‌چاله‌ در این رهیافت به عنوان یک مرز نورگونه از فضا‌زمان لورنتسی مورد مطالعه است که دربردارنده تقارن‌های مجانبی می‌باشد. بنابراین فیزیک نیمه‌کلاسیک سیاه‌چاله‌ها با مطالعه این تقارن‌ها که در برگیرنده درجات آزادی مرزی هستند علی‌الاصول قابل بررسی است.

شایان ذکر است این تصمیم بر اساس به‌روز بودن پژوهشِ انجام شده، متن نگارش‌شده، کیفیت و کمیت بالای مقالاتِ چاپ‌شده، و توصیه‌نامه‌های بسیار مثبت از سوی کمیته داوران اتخاذ شده است، که این نکات مثبت و مهم موجب شده است که ایشان شایسته دریافت جایزه شهید علیمحمدی باشند.

تصاویری از مراسم اهدای جایزه
 
 
back to top
scroll left or right